Kolekcja Snow

Fabryka płytek hiszpańskich Zirconio, specjalizuje się między innymi w wytwarzaniu glazury ściennej wypalanej na białej glinie. Jest to jeden z wykorzystywanych przez producentów płytek materiałów ceramicznych o bardzo interesujących właściwościach i niezwykle pożądanych dla części asortymentu parametrach. Łatwo go odróżnić od częściej spotykanej gliny czerwonej (pasto rojo) bo zgodnie ze swoją nazwą ma zupełnie inny kolor.

Zdarza się jednak, że osoby bez doświadczenie mylą ją z gresem który w swojej masie nierzadko także jest bardzo jasny a nawet niemalże biały. Można je jednak odróżnić w bardzo łatwy sposób. Wystarczy wylać nieco wody na odwrócony kafelek i zobaczyć czy wchłonie się ona do jego wnętrza. Jeśli tak to z pewnością nie mamy do czynienia z gresem porcelanowym który niemal zupełnie nie absorbuje wody. I właśnie ze względu na wspomnianą nasiąkliwość, biała glina nadaje się tylko do pomieszczeń. Niestety woda we wnętrzu w połączeniu z ujemną temperaturą mogłaby doprowadzić do rozsadzenia materiału od środka i rozwarstwienia się . Objawiłoby się to w postaci nieestetycznych odprysków. W przypadku kolekcji łazienkowych parametr mrozoodporności jest praktycznie bez znaczenia, ważne są natomiast inne zalety które posiada białej gliny. Z całą pewnością łatwo się z nią pracuje w trakcie prac glazurniczych. Otwory wierci się bez najmniejszych problemów. Cięcie, wykrawanie kształtów, fazowanie krawędzi również przebiega błyskawicznie.

 

 

Ważną cecha jest też tak zwana stabilność wymiarów. Na etapie produkcji znacznie prościej jest utrzymać precyzję kątów czy płaskości powierzchni. Ponadto biała masa ułatwia płytce przybranie odpowiedniego koloru na powierzchni glazurowanej co sprawia że kolejne partie płytek nie powinny znacząco odbiegać kolorem od tzw wzorca produkcyjnego. Biała glina jest jednak nieco droższym materiałem od wspomnianej wcześniej czerwonej gliny i dla tego stosuje się ją głównie przy produkcji okładzin z tak zwanej wyższej półki. Nie musi to oznaczać że produkt końcowy w sklepie będzie bardzo drogi. Jednak jako klienci możemy się spodziewać że niemal pod każdym względem będzie to okładzina lepiej (czytaj precyzyjniej) wykonana od innych.

 

 

Kolekcja Snow to szkliwione płytki ścienne, z rektyfikowanymi krawędziami i oczywiście na białym podkładzie. Bazę tworzą tu dwie całkowicie płaskie, białe kafle błyszczące o nazwie Glass Glosssy oraz matowe Antartida Matt. Dla każdej z nich są dostępne trójwymiarowe dekoracje w trzech wzorach a ich nazwy to Cubic Pris,ma oraz Geo. Wszystkie wymienione pozycje mają format 30×90 cm. Podczas projektowania łazienek najczęściej wybierany jest jeden rodzaj dekoracji oraz baza w tym samym wykończeniu czyli obydwie matowe albo błyszczące. Seria nie posiada dedykowanej posadzki ale z jej doborem nie będziemy mieli najmniejszego problemu. Projektanci najczęściej proponują jedna z wielu dostępnych serii płytek drewnopodobnych które doskonale pasują do glazury Snow.